Gliste su česta briga vlasnika pasa i mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod pasa. Ali uz malo budnosti i proaktivnog pristupa, možete sprečiti da vaš pseći prijatelj postane žrtva ankilostoma, valjkastih crva i drugih uobičajenih parazita. Čitajte dalje da biste saznali više o glistama kod pasa i kako možete da ih identifikujete, lečite i sprečite pojavu glista kod svog psa.
Pseće glistesu paraziti koji inficiraju pse i hrane se njihovom krvlju ili hranljivim materijama. Tri najčešće vrste psećih glista su:
Postoji nekoliko različitih načina na koje psi dobijaju gliste.
Izmet. Zaraženi pas će u svoj izmet preneti jaja valjkastih crva i ankilostoma i njihove larve (nezrele crve). Jaja i larve može progutati drugi pas ako dođe u kontakt sa izmetom ili proguta kontaminiranu hranu, vodu ili zemlju (npr. lizanjem šapa).
Ubodi komaraca. Srčani crvi se prenose ubodima određenih vrsta komaraca.
Buve. Psi dobijaju pantljičare jedući zaražene buve. Buva se probavlja, ali pantljičara preživljava, pričvršćujući se za zid tankog creva psa.
Lov. Budući da ankilostome i valjkasti crvi mogu zaraziti druge životinje, psi mogu dobiti ove parazite lovom na zaraženu životinju. Slično tome, psi se mogu zaraziti pantljičarom loveći životinju na kojoj se nalazi zaražena buva.
Majka. Neke vrste valjkastih crva i ankilostoma kod pasa mogu se preneti na štence u materici zaražene majke ili kroz njeno mleko.
Koža. Ankilostome mogu prodreti u kožu psa i preći u njihova creva.
U zavisnosti od vrste, možda ćete moći da identifikujete pseće gliste pregledom izmeta vašeg psa; međutim, neke parazite, poput srčanih crva, moraće posebno da dijagnostikuje vaš veterinar koristeći rutinski test.
Odrasli valjkasti crvi su dugi i nalik špageti, dužine 5-15 cm, dok su ankilostome mnogo tanje i kraće, dimenzija oko 3 mm. Međutim, obično je nemoguće videti mikroskopska jaja i larve ovih crva u psećem izmetu.
Prepoznavanje psećih pantljičara može biti malo lakše. Prolaze kroz blede segmente ispunjene jajima ili vrećice, koje podsećaju na zrna pirinča, susama ili semenke krastavca.
Možda nema vidljivih znakova parazita u izmetu vašeg psa, čak i ako su zaraženi. Ako vaš pas pokazuje bilo koji od sledećih znakova ili simptoma crva, važno je da ga odvedete veterinaru kako bi bio bezbedan:
Da biste pravilno identifikovali pseće gliste, odnesite uzorak izmeta vašeg psa svom veterinaru na mikroskopsko testiranje. Ako vaš veterinar pronađe jaja ili larve, onda može da uradi dalje testove kako bi identifikovao vrstu parazita i dao vam najbolji tretman protiv parazita za vašeg psa.
Pseći paraziti se leče lekovima za dehelmintizaciju, koji se daju tabletama, injekcijama ili lokalnom primenom. Dostupne su različite opcije bez recepta, ali neki lekovi zahtevaju recept vašeg veterinara, a injekcije uvek mora davati profesionalac.
Ako odaberete lek za uklanjanje glista bez recepta, obavezno koristite proizvod dobre reputacije koji preporučuje veterinar. Neki lekovi za uklanjanje parazita efikasni su protiv svih uobičajenih vrsta crevnih glista kod pasa, međutim, neki mogu ubiti samo određene vrste; proverite ambalažu ili, ako sumnjate, pitajte svog veterinara za savet.
Verovatno će vašem psu trebati više tretmana da bi se rešio parazita. Neki valjkasti crvi i ankilostome kod pasa mogu migrirati u druge delove tela, a zatim se vratiti u creva; drugi tretman nekoliko nedelja kasnije može zahvatiti sve crve koji su prvi put propušteni.
Najbolji način da sprečite gliste je da svom psu redovno dajete lekove protiv glista.
Odrasle pse treba preventivno tretirati najmanje svaka tri meseca, ili češće ako imate malu decu. Neki pseći paraziti mogu se preneti na ljude, a veća je verovatnoća da ih dobiju deca.
Pošto su štenci podložniji paraziti, trebalo bi ih tretirati češće od odraslih pasa. Skotnim kerušama ili kerušama koje doje takođe treba davati posebne lekove kako bi se sprečilo da prenesu glista na svoje štence. Vaš veterinar vas može obavestiti o odgovarajućim periodima kad se javljaju crvi i dati vam lekove i za majku i za štene.
Da biste sprečili pantljičaru, dajte svom psu mesečno preventivno sredstvo protiv buva i obavezno tretirajte druge kućne ljubimce u kući proizvodom koji odgovara vrsti. Koristite i redovne tretmane protiv buva u kući, automobilu i dvorištu.
Jaja i larve glista mogu preživeti na tlu dugo vremena - ponekad i godinama! Brzo čišćenje psećeg izmeta može osigurati da se vaš pas ponovo ne zarazi glistama nakon uspešnog lečenja ili da prenese gliste na druge kućne ljubimce.
Buve i jaja glista mogu se sakriti u kući, pa redovno usisavajte i perite meki nameštaj. Kada dolazite spolja, skinite cipele i gornju odeću na vratima kako biste izbegli nastanjivanje neželjenih gostiju. I redovno kupajte svog psa, posebno nakon duge šetnje ili kotrljanja u prašini, kako biste sprečili da liže jaja buva ili glista sa svog krzna.
Gliste kod pasa mogu biti neprijatni i stresni, ali srećom, veoma je lako sprečiti ih redovnim tretmanima protiv glista, preventivnim tretmanima protiv buva i dobrom higijenom. Svest i rano preuzimanje mera su ključni za postizanje najboljeg ishoda za vašeg psa. Dakle, sada kada znate kako da identifikujete, tretirate i sprečite pojavu glista kod svog psa, spremni ste da zaštitite svog psećeg prijatelja!
Napuštate sajt
The information displayed on the destination site is dependent on the local regulations in force.