Saveti

Rezultat0 (0 Glasovi)

Sterilizacija pasa: Zdravstvene koristi, rizici i još mnogo toga

Sterilizacija pasa je najefikasniji način za sprečavanje neplaniranih legala. Ako ste razmišljali o sterilizaciji svog psa, možda ste se pitali šta sterilizacija pasa podrazumeva, da li je bezbedna i kako će pomoći vašem ljubimcu. Ili možda još ne želite da se odlučite na taj korak, te u tom slučaju možda razmišljate o alternativama za sterilizaciju. Pokrili smo sve ovo i još mnogo toga u našem detaljnom vodiču za sterilizaciju pasa.

Razumevanje sterilizacije pasa

Sterilizacija se obično odnosi na hirurški zahvat kojim se sprečava razmnožavanje pasa. Kod mužjaka se naziva kastracija i uključuje uklanjanje testisa psa. Kod ženki sterilizacija uključuje uklanjanje jajnika (a ponekad i materice).

Kod mužjaka sterilizacija: 

  • sprečava da se razmnožavaju sa ženkom; 
  • smanjuje rizik od bolesti prostate i testisa;  
  • može da ublaži određena neželjena ponašanja. 

Kod ženki, sterilizacija: 

  • sprečava pubertet kod koga još nije nastupio:
  • sprečava trudnoću, cikluse teranja i krvarenje; 
  • smanjuje ili eliminiše rizik od određenih bolesti. 

Sterilizacija takođe može imati rizike. Kod mužjaka sterilizacijom može zapravo da se poveća rizik od problema sa zglobovima i nekih karcinoma. Kod ženki pasa sterilizacija može da poveća rizik od određenih tumora, urinarne inkontinencije i problema sa zglobovima. I kod oba pola, sterilizacija može da poveća rizik od gojaznosti i povezanih stanja, poput dijabetesa. 
 

Kada sterilisati ili kastrirati psa

Uobičajeno, psi mogu da se sterilišu od navršenih šest meseci starosti. Kod ženki pasa, trenutna preporuka je da se sačeka do prvog ili drugog teranja, dok se kod muških pasa sterilizacija može preporučiti kasnije u životu.

Odluka o tome da li i kada sterilisati psa treba da se donese nakon razmatranja nekoliko faktora, kao što su razlog za sterilizaciju i rasa, starost ili način života psa. Svaka situacija je jedinstvena, ali vaš veterinar vas može posavetovati. 
 

Promena ponašanja kod kastriranog psa
 

„Netaknuti” (nekastrirani) mužjaci pasa imaju tendenciju ka nekim uznemirujućim ponašanjima, poput agresije prema drugim mužjacima, naskakivanja, obeležavanja urinom i lutanja. Ova ponašanja su podstaknuta testosteronom, čiji nivo opada nakon kastracije, pa postoji uverenje da ih sterilizacija može eliminisati. 

Iako svakako može pomoći nekim psima, sterilizacija nije nužno lek za neželjeno ponašanje. Ponašanje svakog psa je oblikovano njihovim jedinstvenim prošlim iskustvima i hormonskim, fiziološkim i faktorima okruženja. I što duže ova ponašanja postoje pre kastracije, to postaju ukorenjenija. Uklanjanje testosterona može smanjiti nagon, ali možda neće biti dovoljno da se prekine navika. A kod nekih pasa – kako mužjaka tako i ženki – strah i agresivno ponašanje se mogu zapravo povećati nakon kastracije/sterilizacije. Ako niste sigurni da li je kastracija pravi izbor za rešavanje problematičnih ponašanja kod vašeg psa, prvo pitajte svog veterinara za savet. 

I kod mužjaka i kod ženki, apetit se povećava samo nekoliko dana nakon kastracije/sterilizacije, ali se njihove potrebe za kalorijama smanjuju. Da biste izbegli povećanje kilaže, važno je da ishranu vašeg psa prilagodite tome. Samo smanjenje unosa hrane može dovesti do nedostataka hranljivih materija, pa umesto toga razmislite o prelasku na hranu specijalno formulisanu za sterilisane ili kastrirane pse, kao što je VETERINARY HPM® Spay & Neuter Dog Food. Sadrži sve hranljive materije koje su vašem psu potrebne u niskokaloričnoj formuli, zajedno sa većim sadržajem proteina za sitost.  

Alternative za sterilizaciju pasa

Neki ljudi možda neće želeti da sterilišu svog psa ako:

  • nameravaju da ih kasnije koriste za uzgoj; 
  • nisu sigurni kako će sterilizacija uticati na njih; 
  • osećaju se nelagodno zbog rizika ili potencijalnih psiholoških uticaja hirurškog zahvata;
  • planiraju da ih vode na takmičenja čistokrvnih pasa. Svrha ovih takmičenja je identifikovanje kvalitetnih primeraka za uzgoj, te sterilisani psi nisu podobni. 

U ovim slučajevima, primenjuju se neke uobičajene alternative za sterilizaciju.      

Vazektomija

Kao i kod ljudi, vazektomija pasa je hirurški čin koji uključuje blokiranje semenovoda koje sprovode spermu iz testisa. Proizvodnja hormona se nastavlja, tako da ova opcija neće uticati na seksualno ponašanje. I nije reverzibilno, tako da to nije opcija ako nameravate da koristite svog psa za uzgoj. Međutim, generalno ima nižu cenu i lakši oporavak od uklanjanja testisa.

Kontraceptivni implantat 

Kod mužjaka pasa, kontraceptivni implantat se može aplikovati ispod kože kako bi se smanjio nivo testosterona. Ovo se može koristiti za sterilizaciju psa koja traje pola godine ili više. Kako je potpuno reverzibilno, popularan je izbor za one koji: 

žele da testiraju kako bi njihov pas reagovao na hiruršku kastraciju. 
nameravaju da pare psa u budućnosti. 
Takođe je odlična opcija za one koji ne žele da njihov pas podvrgne operaciji/anesteziji. 

Pre prvog ciklusa teranja, ženkama pasa se takođe može aplikovati kontraceptivni implantat. Implantat sadrži lek koji odlaže početak puberteta, produžavajući juvenilni period. Efekti su reverzibilni i postupak se može obaviti tokom redovnih konsultacija sa veterinarom. 

Ograničeno kretanje i izolacija

Neželjene trudnoće se mogu sprečiti držanjem kastriranih pasa na povocu u svako doba dok su na otvorenom, i držanjem ženki pasa izolovanih od svih ostalih pasa tokom teranja. Iako je u teoriji efikasno, to se može teško postići u praksi, posebno ako imate nesterilisane mužjake i ženke pasa u istom domaćinstvu ili je vaš pas sklon lutanju. 
 

Anestezija i rizici kastracije pasa

Kastracija se vrši pod opštom anestezijom, pri čemu je pas uspavan. Iako je opšta anestezija bezbedna za većinu životinja, procenjuje se da će 1 na 100.000 imati neželjenu reakciju. Neželjene reakcije mogu varirati od blagog oticanja i ubrzanog rada srca, do anafilaktičkog šoka i, u izuzetno retkim slučajevima, smrti. Budite sigurni da će vaš veterinar prethodno obaviti detaljan pregled vašeg psa kako bi se uverio da je anestezija bezbedna za njega i kako bi utvrdio odgovarajuće upravljanje bolom, ali pitajte ako imate pitanja ili nedoumica. 

Zdravlje i oporavak nakon kastracije

Nakon sterilizacije, vaš pas može biti malo pospan neko vreme, ali bi trebalo da bude u mogućnosti da se vrati kući nakon nekoliko sati. Počeće da se oseća energičnije nakon 24–48 sati, ali će mu trebati dosta odmora u prvih 7-10 dana dok im rane ne zarastu. Možda ćete morati da ga držite na povocu ili u boksu kako biste ga sprečili da trči okolo. Nakon perioda odmora, možete početi ponovo da uvodite blagu aktivnost. 

Psi su često u iskušenju da ližu ili grickaju rane i šavove, pa će im možda trebati „zaštitna kragna” da bi se to sprečilo. 

U nedeljama nakon operacije, vaš pas će morati da poseti veterinara radi pregleda i uklanjanja šavova, ako je primenljivo. Ako imate bilo kakvih nedoumica u vezi sa blagostanjem ili oporavkom vašeg psa između pregleda, ne oklevajte da pitate svog veterinara za raniju posetu.. 
 

Kastracija i odgovorno vlasništvo pasa

Uloga odgovornog vlasnika psa je da osigura dobrobit, blagostanje i zdravlje svog ljubimca. Kada je u pitanju kontrola reprodukcije, postoji jasna društvena i etička potreba da se izbegne prenaseljenost pasa koji lutaju slobodno. Postoji nekoliko efikasnih metoda, od kojih svaka ima specifične koristi i rizike. Odgovarajuća mera kontrole reprodukcije za vašeg psa je ona koja je prilagođena kako njegovoj specifičnoj situaciji tako i vašoj. Ako želite da znate da li je sterilizacija prava za vašeg psa ili želite savet o drugim načinima da izbegnete neplanirana legla, razgovarajte sa svojim veterinarom danas.