Srčani crv je parazitska bolest koja može da izazove ozbiljna oboljenja kod pasa. Ako znate kako psi dobijaju srčanog crva, to vam može pomoći da zaštitite svog psećeg prijatelja od ove bolesti, dok vam sposobnost uočavanja simptoma srčanog crva kod pasa može pomoći da brzo potražite lečenje, ako se vaš pas zarazi. Sve je obuhvaćeno u ovom iscrpnom objašnjenju srčanog crva kod pasa...
Srčani crv kod pasa (poznat i kao srčani crv, bolest srčanog crva ili dirofilarioza) predstavlja bolest koju izaziva parazitski crv pod nazivom Dirofilaria immitis
Srčani crv je izuzetno opasan za pse jer crvi mogu da začepe srce i blokiraju krvne sudove. Štaviše, srčani crvi se mogu nakupiti u plućnoj arteriji koja prenosi krv iz srca do pluća. Ovo ograničava cirkulaciju krvi i kiseonika u organizmu, što je veoma štetno za druge organe poput bubrega i jetre.
Veoma teški slučajevi srčanog crva kod pasa mogu da izazovu stanje opasno po život, poznato kao Kavalov sindrom. Budući da velika količina crva ispunjava desne komore srca, oni počinju da se istiskuju unazad u veliki krvni sud koji se zove vena cava (šuplja vena). Krv više ne može da teče do srca kroz ovu venu, što može brzo dovesti do zatajenja srca, pluća, bubrega i jetre, pa i smrti.
Srčani crv se prenosi između životinja samo ubodima komaraca. Kod zaražene životinje, odrasli srčani crvi proizvode potomstvo zvano mikrofilarije, koje cirkulišu u krvi. Kada komarac ugrize zaraženu životinju, oni takođe unesu mikrofilarije.
Mikrofilarije rastu unutar komaraca i postaju zarazne, odnosno sposobne da izazovu bolest. Kada komarac ugrize drugog psa, on taloži zarazne mikrofilarije u sistem novog psa. Tamo sazrevaju u odrasli srčani crvi i probijaju se do srca i pluća, gde se pare i proizvode više mikrofilarija kako bi nastavili ciklus.
Što je više komaraca u okruženju, veći je rizik od zaraze srčanim crvom. Najveći rizik postoji u vrelim, vlažnim klimatskim uslovima u blizini :
Takođe postoji sezonski rizik u toplijim letnjim mesecima kada aktivnost komaraca dostiže vrhunac. Psi koji više borave napolju imaju veću verovatnoću da budu ugrizeni, nego psi koji većinu svog vremena provode u zatvorenom prostoru. Međutim, i psi koji provode vreme u zatvorenom prostoru mogu da se zaraze i dobiju srčanog crva.
Srčani crv kod pasa se obično leči, ali može izazvati ozbiljne dugoročne zdravstvene probleme i smanjen kvalitet života vašeg psa. Iz tog razloga, prevencija srčanog crva kod pasa predstavlja najbolji način delovanja.
Vaš veterinar može da preporuči ili prepiše lek koji spada u grupu preventivnih sredstava protiv srčanog crva. Dostupna su u različitim oblicima: tablete ili topikalni oblici se daju jednom mesečno, tokom cele godine, dok injekcije daje vaš veterinar svakih 6–12 meseci.
Ostala preventivna sredstva protiv srčanog crva uključuju sledeće:
Uobičajeni simptomi srčanog crva kod pasa obuhvataju sledeće:
Ozbiljnost simptoma kod psa zavisi od sledećeg:
To znači da vaš pas možda neće pokazati mnogo očiglednih znakova oboljenja srčanog crva u ranim fazama, a da crvi ipak nanose štetu srcu i plućima. Poznavanje znakova i simptoma znači da možete da uočite simptome srčanog crva što je ranije moguće, da smanjite uticaj na zdravlje i date svom psu najbolje šanse za oporavak.
Vaš veterinar će želeti da uradi niz testova kako bi otkrio da li vaš pas ima srčanog crva, koliko je njegovo stanje uznapredovalo i gde se u telu crvi nalaze. Ovi testovi obično uključuju sistematski pregled, analize krvi i vizuelizacione metode, poput rendgenskog snimanja ili ultrazvuka. (Imajte na umu da može proći neko vreme nakon početne infekcije pre nego što se ovim testovima može sa sigurnošću utvrditi postojanje srčanog crva kod pasa, pa je redovno godišnje testiranje neophodno za rano otkrivanje!)
Pozitivna dijagnoza srčanog crva može biti veoma uznemirujuća, ali budite sigurni da se obično može lečiti. Prioriteti vašeg veterinara biće uklanjanje odraslih crva iz organizma i uklanjanje svih mikrofilarija iz krvi. To se često može postići upotrebom leka protiv srčanog crva kod pasa, ali ozbiljni slučajevi mogu zahtevati i operaciju.
Vaš pas je možda razvio druga oboljenja zbog infekcije srčanim crvima, poput zatajenja organa ili hroničnog bola. Vaš veterinar će takođe razgovarati o planu lečenja ovih oboljenja, koji može da uključuje:
Niko ne želi da vidi kako njihov pas pati od srčanog crva. Mesečne preventive i godišnji pregledi mogu dosta pomoći u njihovoj zaštiti. Ali nijedna strategija nije 100% sigurna, te je važno znati znakove i biti na oprezu. Ako imate bilo kakvih pitanja i nedoumica u vezi sa srčanim crvima i vašim psom, ne ustručavajte se da stupite u kontakt sa svojim veterinarom. Uvek će vam rado dati stručne, prilagođene savete kako bi vaš pseći prijatelj bio srećan i zdrav!
Napuštate sajt
The information displayed on the destination site is dependent on the local regulations in force.