Saveti

Rezultat0 (0 Glasovi)

Mikročipovanje psa: Prednosti, troškovi i kako to funkcioniše

Kao i svaki voljeni roditelj kućnog ljubimca, pomisao da vaš pas može da se izgubi ili nestane lomi vam srce. Nažalost, ovo se dešava jednom od tri kućna ljubimca u nekom trenutku svog života. Nadamo se da je ovo nešto što vi i vaše štene nikada nećete doživeti, ali ako se dogodi najgore, mikročipovanje psa može u velikoj meri da poboljša šanse da ga bezbedno vratite. Pročitajte dalje da biste saznali šta je mikročipovanje psa, koliko košta mikročipovanje psa, kao i kako mikročipovanje može da pomogne da se vaš pas vrati kući. 

Šta je mikročipovanje psa? 

Mikročip za pse je sićušni elektronski čip, približno veličine zrna pirinča, koji se postavlja ispod kože vašeg psa. U slučaju da se vaš pas izgubi, moguće je skenirati čip kako bi identifikovali vašeg psa i bezbedno ga vratili vama. 

Mikročipovi za pse se obično ugrađuju između lopatica korišćenjem igle. Ovo je vrlo brz i jednostavan postupak koji se može uraditi istovremeno sa drugim rutinskim procedurama, kao što su vakcinacije. Nije bolnije od standardne injekcije, tako da se obično ne radi pod anestezijom. Međutim, neki ljudi odlučuju da se njihovim psima stave mikročipovi dok su već pod anestezijom za drugu proceduru, npr. sterilizaciju. 

Kao rade mikročipovi za pse? 

Svaki mikročip ima jedinstveni identifikacioni broj. Kada je ugrađen mikročip psa, taj identifikacioni broj se registruje u registru sa vašim imenom i podacima za kontakt. 

Ako vašeg psa pronađu i dovedu u veterinarsku kliniku, osoblje će koristiti skener da proveri da li ima mikročip. Kada se mikročip očita, skener će prikazati jedinstveni identifikacioni broj i detalje iz registra koji sadrži vaše podatke. Ovo se zatim koristi za kontaktiranje i ponovno spajanje sa vašim psom. 

Koliko košta postavljanje mikročipa u psa? 

Cena mikročipovanja psa u našoj zemlji zavisi od veterinarske klinike u kojoj se obavlja, ali je uglavnom iznos oko 2000,00rsd. 
Ako vam je potrebna pomoć oko troškova mikročipovanja psa, obratite se vašem veterinaru.

Zašto vredi mikročipovati psa

Ako vaš pas pobegne iz dvorišta, bude ukraden ili se odvoji od vas na putovanju, na primer, mikročip može biti od vitalnog značaja za njegov povratak. Ali vaš pas već ima ogrlicu sa kontakt podacima, pa da li mu treba mikročip sa istim informacijama?

Oznake za identifikaciju na ogrlici su svakako važne i nijedan pas ne bi trebalo da bude  bez njih. Izgubljenog psa će verovatno prvo primetiti neko u javnosti, a lična oznaka znači da dobar Samarićanin može brzo da vam ga vrati – nisu potrebni odlasci do veterinara ili skeniranja. 

Međutim, oznake na ogrlici nisu sigurne; ako vaš par izgubi ogrlicu, ona bude oštećena ili skinuta, mikročip može biti jedini način da ga vratite kući. U studiji objavljenoj u časopisu Američkog veterinarskog medicinskog udruženja (JAVMA), istraživači su otkrili da je dva puta verovatnije da će mikročipovani psi da će se ponovo ujedine sa svojim vlasnicima. 

Konačno, neki registri mikročipova za pse takođe će vam omogućiti da čuvate određene medicinske detalje o vašem psu, kao što su zdravstvena stanja ili alergije. Ako se utvrdi da je vašem psu potrebna hitna medicinska nega, ove informacije mogu osigurati da dobije bezbedan i odgovarajući tretman. 

Kako registrovati i održavati mikročip vašeg psa

Da bi mikročipovanje bilo efikasno, važno je ne samo da registrujete mikročip psa, već i da ažurirate podatke u registru. Prema studiji JAVMA, kontakt podaci koji nedostaju ili su pogrešni značili su da 11,4% mikročipovanih kućnih ljubimaca u azilima za životinje nije moglo biti vraćeno njihovim vlasnicima. Dakle, ako se preselite ili promenite broj telefona, obavezno ažurirajte svoje podatke u registru što je pre moguće.

Ako usvajate psa koji već ima mikročip, azil (ili vaš veterinar) bi trebalo da bude u mogućnosti da skenira mikročip kako bi vam pružio jedinstveni identifikacioni broj i kompaniju kod koje je registrovan. Zatim ih možete kontaktirati da biste ažurirali svoje kontakt podatke u njihovom registru. 

Postoji mala šansa da mikročipovi za pse vremenom više ne budu mogli da se detektuju. Mogući razlozi za to uključuju mehanički kvar, pomeranje čipa ili višak masnih naslaga u području preko čipa. Da biste bili sigurni, zamolite svog veterinara da skenira mikročip psa prilikom svake posete kako biste bili sigurni da ga je još uvek moguće detektovati.
 

Da vi i vaš voljeni pas ostanete zajedno

Nijedan vlasnik kućnog ljubimca ne želi da misli da će njegov pas nestati. Ali ako se to ikada desi, mikročip za pse je brz, jednostavan i relativno pristupačan način da ga vratite kući. Znajući da se vi i vaš pas možete ponovo spojiti jednostavnim telefonskim pozivom može vam doneti veliki spokoj. Ako razmišljate o mikročipovanju psa, odmah kontaktirajte veterinara da biste razgovarali o opcijama, troškovima i prednostima.