Saveti

Rezultat0 (0 Glasovi)

Neprijatan zadah kod pasa: Znak problema sa zubima?

Ako zadah vašeg psa uopšte ne miriše sveže, možda ćete doći u iskušenje da zanemarite. Na kraju krajeva, zar svaki pas nema „pseći zadah?“ Pa, iako je to uobičajen, neprijatan zadah zapravo nije standardan kod pasa. To bi mogao da bude znak problema sa zubima kojim se treba pozabaviti. U ovom članku ćemo objasniti šta dovodi do neprijatnog zadaha kod pasa, kako to otkloniti i kada treba da se zabrinete.

Razumevanje lošeg zadaha kod pasa

Loš zadah kod pasa, koji se naziva i pseća halitoza, može da se pojavi  iz više razloga. Najčešće je nakupljanje bakterija u ustima, obično zbog izostanka pranja zuba. Ako se ne kontroliše, ovo nakupljanje bakterija može da dovede do bolesti zuba kod pasa, što dodatno doprinosi lošem zadahu kod pasa (više o tome u nastavku). 

Ishrana je još jedan čest uzrok lošeg zadaha kod pasa. Ako vaš pas pojedenešto što ne treba – nešto iz kante za smeće, lešine životinja ili izmet – to može razumljivo dovesti do neprijatnog zadaha. Međutim, čak i normalna, ali jaka hrana može ostaviti miris. 

Ostali potencijalni uzroci lošeg zadaha kod pasa uključuju sledeće: 

  • Upala mekih tkiva (stomatitis). 
  • Infekcija zuba ili desni. 
  • Infekcije disajnih puteva, npr. sinuzitis. 
  • Problemi sa varenjem, npr. infekcije želuca, povraćanje, refluks.
  • Sistemska bolest, npr. bolest bubrega, bolest jetre, dijabetes. 
     

Bolesti zuba kod pasa 

Baš kao i ljudski zubi, zubi pasa treba redovno da se čiste kako bi se sprečilo nakupljanje plaka i zubnog kamenca. Plak je lepljiva supstanca koja se skuplja na zubima i ispod linije desni. Ako se ne ukloni, vremenom se stvrdne u kamenac. 

Plak je pun bakterija koje stvaraju jedinjenja neugodnog mirisa.. Kako se plak stvara ispod desni, izaziva upalu, oticanje i krvarenje desni – stanje poznato kao gingivitis ili rani periodontitis. Ako parodontalna bolest napreduje – poznata kao parodontoza – desni počinju da se povlače od zuba i stvaraju džepove. Ostaci, poput hrane i bakterija, zarobljeni su u ovim džepovima, stvarajući neugodan miris dok se razgrađuju.

Iako je ređi uzrok, plak je takođe odgovoran za propadanje zuba. Jedinjenja koja oslobađaju bakterije plaka su veoma kisela, izjedaju gleđ na zubima psa i formiraju šupljine (rupe). Baš kao i parodontni džepovi, u šupljinama se mogu nataložiti ostaci i dovesti do lošeg zadaha kod psa. 

I parodontoza i propadanje zuba mogu izazvati nelagodu i bol kod pasa i mogu im otežati pravilnu ishranu. Na kraju, oni mogu da dovedu do gubitka zuba pasa i stvore ozbiljnije zdravstvene probleme. Međutim, ako se primete u ranim fazama, obe bolesti se mogu zaustaviti. Iz tog razloga su neophodni proaktiv

Lekovi protiv lošeg zadaha kod pasa

Nakon što je veterinar proverio oralno zdravlje vašeg psa, evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da se borite protiv lošeg zadaha:

Navike u ishrani 

Ako znate da je vaš pas jeo stvari koje ne bi trebalo, otklanjanje lošeg zadaha može biti jednostavno, obezbedite kante za smeće i otpad ili uklonite pristup mestima gde može lako da dođe do nedozvoljenih grickalica. Promena hrane takođe može da pomgnei. 

Dnevna oralna higijena

Preduzimanje koraka za poboljšanje oralne higijene psa može drastično poboljšati i njegov zadah. Četkajte zube jednom dnevno pastom za zube napravljenom posebno za pse, kao što su C.E.T.® enzimske paste za zube. Koristite je zajedno sa četkicom za zube za pse.

Dentalne žvakalice za pse

Dentalne žvakalice za pse, kao što je VEGGIEDENT® FR3SH®, su odličan dodatak njihovoj svakodnevnoj rutini oralne higijene, posebno ako se pranje zuba pokazalo teškim. Gruba tekstura žvakalice uklanja bakterije i plak i stimuliše lučenje pljuvačke kako bi usta bila čista i dah svež. 

Aditivi za vodu

Aditivi za vodu, poput C.E.T. AQUADENT® FR3SH® dentalni rastvor, može se dodati u vodu za piće vašeg psa. Oni mogu da pomgnui da osvežite loš zadah kod psa, kontrolišete bakterije i ograničite nakupljanje plaka. 

Kada posetiti veterinara zbog lošeg zadaha kod psa

Svaki put kada primetite promenu u oralnom zdravlju vašeg psa, nije zgoreg da posetite veterinara. Rano primećivanje bolesti desni ili propadanja zuba znači da će lečenje biti jednostavnije, efikasnije i manje stresno i za vas i za vašeg psa.

Pored neprijatnog zadaha kod pasa, pazite na sledeće znakove bolesti zuba i odmah zakažite pregled:

  • Žuta, smeđa ili siva promena boje zuba. 
  • Klimavi ili zubi koji nedostaju. 
  • Crvene, otečene ili desni koje krvare.
  • Trljanje ili diranje usta šapama. 
  • Poteškoće prilikom jela ili gubitak apetita. 
  • Prekomerno balavljenje. 
     

Profesionalno čišćenje zuba za pse

U zavisnosti od stanja zuba vašeg psa, lečenje može da podrazumeva: 

  • Temeljno čišćenje zuba radi uklanjanje plaka i zubnog kamenca. 
  • Čišćenje i dezinfekcija parodontnih džepova. 
  • Vađenje vrlo klimavih ili teško obolelih zuba.

Tokom čišćenja zuba psa, veterinar će koristiti razne alate za uklanjanje plaka i zubnog kamenca sa zuba i ispod desni, kao što su ultrazvučni skaleri i polirke, pod opštom anestezijom. Budite sigurni da je sedacija sigurna za većinu pasa, a veterinar će prvo obaviti detaljan pregled kako bi se uverio da pas može bezbedno da bude podvrgnut ulasku u anesteziju. 

Važnost dentalne nege kod pasa

Sprečavanje lošeg zadaha kod pasa i bolesti zuba dobrom svakodnevnom oralnom higijenom uvek je lakše nego njihovo lečenje. A pošto su bolesti zuba takođe povezane sa stanjima poput srčanih bolesti, preventivni pristup dentalnoj nezi takođe može pomoći vašem psećem prijatelju da duže uživa u odličnom kvalitetu života. Svakodnevno peritezube svog psa i zakažite redovno čišćenje zuba pasa sa svojim veterinarom kako bi vam pomogli da sprečite stvaranje plaka, neprijatnog zadaha i bolesti zuba. Veterinar  može da uoči i leči sve probleme i može da  vam ponudi savete prilagođene individualnim potrebama zdravlja i blagostanja vašeg psa.