Saveti

Rezultat4 (1 Glasovi)

Srčani crvi kod mačaka: Identifikujte, razumejte i sprečite

Srčani crv je parazitska bolest koja može biti fatalna za mačke. Lečenje je ograničeno i teško, tako da je prevencija najbolji način da zaštitite svog mačjeg prijatelja. Srećom, postoje jednostavne i pristupačne opcije upravo za prevenciju. Čitajte dalje da biste saznali sve o prevenciji srčanog crva kod mačaka, uključujući kako mačke dobijaju srčanog crva i kako možete zaštititi svoju mačku.

Razumevanje srčanog crva kod mačaka

Srčani crv kod mačaka, takođe poznato kao „srčana glista“ ili „bolest srčanog crva“,je parazitska bolest bolest koju izaziva crv Dirofilaria immitis. Bolest se češće povezuje sa psima, ali od nje takođe mogu bolovati na mačke i druge domaće životinje sa jednako ozbiljnim posledicama.

Nezreli srčani crvi se probijaju kroz krvne sudove mačke i time pokreću agresivan imuni odgovor. Nažalost, ovaj odgovor može naštetiti mački kao i parazitu, uzrokujući oštećenje krvnih sudova koji snabdevaju njihove vitalne organe. Na primer, u plućima se upale sićušni disajni putevi i vazdušne vrećice, što ometa razmenu kiseonika i ugljen-dioksida i izaziva poteškoće sa disanjem kod mačke. 

Zreli srčani crvi mogu nastaviti da blokiraju i oštećuju plućnu arteriju, koja prenosi krv iz srca u pluća kako bi sakupila kiseonik. Ograničeni protok krvi i slaba cirkulacija kiseonika mogu da izgladne vitalne organe, što dovodi do problema sa bubrezima i jetrom. A kada na kraju uginu, srčani crvi mogu blokirati arterije i izazvati potencijalno fatalne krvne ugruške. 
 

Kako mačke dobijaju srčane crve?

Srčani crv se prenosi između životinja putem komaraca. Ne može se dobiti samo ako se mačka nalazi u blizini ili u kontaktu sa zaraženom životinjom. 

Kada srčani crvi zaraze životinju, proizvode nezrele oblike zvane mikrofilarije i oslobađaju ih u krvotok. Ako komarac ubode životinju i unese njenu krv, uneće i mikrofilarije, koje će početi da sazrevaju unutar komarca. Kada komarac ubode drugu životinju, mikrofilaije će biti oslobođeni u krv životinje kroz ranu od uboda. Srčani crvi će se zatim nastaniti u srcu i plućima novozaražene životinje, potpuno sazrevajući u odrasle parazite i proizvodeći nove mikrofilarije. Ovo potomstvo se zatim može preneti na drugu životinju putem uboda komaraca da bi se nastavio ciklus.

Gde god postoje komarci, postoji i rizik od srčanog crva kod mačaka. Najveći rizik postoji u vrelim, vlažnim klimama u blizini: 

  • priobalnih regija;
  • vodenih površina, npr. jezera i potoka;
  • bara, močvara i ritova;
  • područja sklonih poplavama, npr. plavne livade i obale reka.

Postoji i sezonski rizik, a aktivnost komaraca dostiže vrhunac u toplijim letnjim mesecima. Kod mačaka koje žive na otvorenom postoji veća verovatnoća da ih ubode komarac  i stoga su podložnijebolesti srčanog crva. Međutim, kućne mačke takođe mogu dobiti srčane crve.

Simptomi srčanog crva kod mačaka

Znaci i simptomi srčanog crva  kod mačaka mogu uključivati: 

  • kašalj ili pištanje u grudima
  • brzo disanje 
  • poteškoće sa disanjem 
  • povraćanje (ponekad uz prisustvo krvi)
  • dijareju 
  • letargiju 
  • gubitak apetita 
  • brzo mršavljenje 

Samo veterinarski stručnjak može potvrditi prisustvo srčanog crva kod mačaka, pa obavezno hitno zakažite pregled ako primetite simptome srčanog crva kod vaše mačke. Vaš veterinar može da izvrši krvne testove kako bi proverio markere infekcije i zatraži snimanje (rendgenske snimke i ultrazvuk) da proveri prisustvo srčanih crva u srcu i plućima.   

Prevencija srčanog crva kod mačka

Za razliku od pasa, ne postoji lek koji može izlečiti srčane crve kod mačaka; lekovi koji se koriste za srčane crve kod pasa mogu biti fatalni za mačke. Iz tog razloga, najvažnija stvar koju možete da uradite za svoju mačku je da se fokusirate na potpuno sprečavanje bolesti srčanog crva crva.  

Jednostavna i pristupačna metoda za sprečavanje srčanih crva kod mačaka je mesečni preventivni lek. Dostupan je u obliku tableta, tako da možete odabrati format koji najviše odgovara vašem mačjem prijatelju. Mnogi takvi proizvodi štite i od drugih parazita, kao što su valjkasti crv i ankilostoma, a neki lokalni agensi takođe sprečavaju buve i ušne grinje. 

Pored prevencije srčanog crva kod mačaka, možete isprobati i sledeće savete za prevenciju: 

  • Držite mačke u zatvorenom prostoru, posebno tokom toplog, vlažnog vremena i u sumrak i zoru.
  • Koristite sredstvo protiv komaraca bezbedno za mačke koje preporučuje vaš veterinar. 
  • Očistite ili pokrijte područja stajaće vode u svom dvorištu jer to privlači komarce.  

Lečenje srčanih crva kod mačaka

Trenutno ne postoji lek za srčane crve kod mačaka. 

Odrasli srčani crvi žive otprilike dve godine, tako da postoji mogućnost da će uginuti pre nego što mačka podlegne bolesti. Ako simptomi srčanog crva kod mačke nisu ozbiljni, veterinar može odlučiti da „sačeka“ spontano uginuće srčanog crva, redovno nadgledajući mačku. Za to vreme, on bi mogao da preporuči smanjenu aktivnost da se srce i pluća ne bi naprezali. Takođe mogu propisati steroide za kontrolu upale i jačanje pluća i diuretike kako bi se oslobodili viška tečnosti u plućima. 

Postoji dilema u vezi sa ovim pristupom. Iako će srčani crvi na kraju umreti, to samo po sebi može izazvati opasan i potencijalno fatalan imuni odgovor za mačku. Istraživači ispituju da li redovni antibiotici mogu postepeno ubiti crve tokom vremena, što u teoriji dovodi do manje destruktivnog imunološkog odgovora. Međutim, još uvek nije dokazano da je taj pristup efikasan. 

U teškim slučajevima srčanog crva, veterinarski hirurg može pokušati ručno da ukloni srčane crve iz komora i glavnih krvnih sudova srca. Međutim, ovo je vrlo invazivna operacija od koje se već bolesna mačka može teško oporaviti. 

Prevencija je najbolji oblik zaštite

Nažalost, sve dostupne mogućnosti lečenja srčanih crva kod mačaka nose sa sobom velike rizike. Čak i ako ono bude uspešno, kvalitet života mačke bi se kasnije mogao značajno smanjiti. Iz tog razloga, sprečavanje srčanih crva kod mačaka je od velike važnosti.